Zpracování cookies

Náš e-shop a partneři potřebují Váš souhlas s použitím souborů cookies, aby Vám mohli zobrazovat informace týkající se Vašich zájmů.

Odmítnout vše můžete zde.

ZBOŽÍ V AKCI

KONTAKTY

Bohemia CMB,s.r.o.
Hlubočepská 37
Praha 5 152 00
tel: +420 603 892 210
napište nám

ANKETA

Jak se vám tyto stránky líbí?

Velice moc 54% Strašně moc 29% Nemnoho 9% Vůbec 8%

29. 11. 2021 | Materiály

Čištění zlatých šperků: Jak na to?

Zlaté šperky mají především jeden důležitý úkol: Být svému nositeli ozdobou. Na nečistoty zde není místo, zlato se má lesknout, abyste u ostatních zabodovali. Pakliže vám ale vaše zlaté řetízky, přívěsky nebo třeba náušnice začnou připadat omšelé, není důvod k panice. Vrátit jim šmrnc zvládnete za určitých podmínek sami doma, díky čemuž se vyhnete drahému servisu ve zlatnictví.

 

Srdce - přívěsek bez kamínku

srdce privesek bez kaminku

Zlatý přívěšek 0,50 g

Kopačka - bez kamínku

kopačka privesek bez kaminku

Zlatý přívěšek 0,60 g

Křížek - přívěsky bez kamínku

křížek zlatý privesek bez kaminku

Zlatý přívěšek 0,45 g

 

Na zlato jedině kvalitní prostředek!

Pro začátek je důležité zmínit, že zlato je citlivý kov. Pokud vás tedy napadlo nechat třeba zlatý přívěsek vylouhovat v některém z čistících prostředků, které jste našli v domácí výbavě, raději na to zapomeňte. Takové prostředky jsou totiž vyráběny jako zabiják bakterií a jsou proto velice agresivní, kvůli čemuž by mohly na povrchu zlatého šperku napáchat více škody než užitku. Strašákem je hlavně oxidace zlata.

 

Čištění a péče zlatý přívěsek srdce šperk lze vyčistit hadříkem napuštěným roztokem

 

Jak jsme tedy zmínili v podtitulku, pro váš klid a větší lesk zlatých přívěsků nebo řetízků raději zainvestujte o pár korun více do specializovaných prostředků na zlato. Nejjednodušší je si některý z nich pořídit rovnou v klenotnictví. Populární volbou jsou bavlněné hadříky, napuštěné speciálním roztokem. Spolehlivě s nimi vyčistíte prstýnky nebo třeba zlaté přívěsky jednoduchých tvarů, například zlaté srdce nebo zlatý kříž.

 

 

Na řetízky a přívěsky tekutý roztok

Na ostatní šperky, například zlaté přívěsky složitějších tvarů nebo zlaté řetízky, jsou pak úplně nejlepší volbou tekuté přípravky, které lze pořídit ve zlatnictví také. Ty se totiž mnohem lépe dostanou do různých záhybů nebo rytin šperku a vyčistí ho kompletně celý.

 

Čištění zlata -  složitější zlaté přívěsky jsou vhodné tekuté přípravky, které vyčistí i záhyby

 

Zlatá první pomoc

Chystáte se na ples nebo třeba rovnou na rande, sáhnete do šperkovnice a... Najdete tam oblíbený zlatý přívěsek zašpiněný nebo po delší době zašlý! Na nákup přípravku není čas, a tak musíte improvizovat. Pokud taková situace nastane, není důvod k panice. Existuje řada tipů a rad, jak zlato rychle vyčistit s tím, co máte zrovna po ruce. Možná ne tak dokonale, ale za to rychle průšvih uhasí docela obyčejné mýdlo. Stačí ho jen kápnout do vlažné vody a šperk touto vodou jemně omýt.

 

Pro kuřáky zase máme babskou radu v podobě cigaretového popela smíchaného s vodou. Pastu, která vám vznikne, stačí nanést na kapesník a šperk s ní vyleštit.