Zpracování cookies

Náš e-shop a partneři potřebují Váš souhlas s použitím souborů cookies, aby Vám mohli zobrazovat informace týkající se Vašich zájmů.

Odmítnout vše můžete zde.

ZBOŽÍ V AKCI

KONTAKTY

Bohemia CMB,s.r.o.
Hlubočepská 37
Praha 5 152 00
tel: +420 603 892 210
napište nám

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

ANKETA

Jak se vám tyto stránky líbí?

Velice moc 54% Strašně moc 29% Nemnoho 9% Vůbec 8%

12. 10. 2021 | Materiály

Smaltované zlaté přívěsky: Co takhle barevnou berušku?

Zlato samo o sobě je vysoce ceněný a žádaný kov a není se proto čemu divit, že si jej lidé kupují v nejrůznějších podobách jako módní doplněk. Vůbec největší prostor si se zlatem "pohrát" nabízejí zlaté přívěsky, které mohou mít různé tvary a podoby. A také různý povrch. O technice smaltování jste už možná někdy slyšeli, nyní si ji trochu víc přiblížíme.

 

 

 

Srdce - přívěsek bez kamínku

srdce privesek bez kaminku

Zlatý přívěšek 0,50 g

Kopačka - bez kamínku

kopačka privesek bez kaminku

Zlatý přívěšek 0,60 g

Křížek - přívěsky bez kamínku

křížek zlatý privesek bez kaminku

Zlatý přívěšek 0,45 g

 

Smalt dodá přívěsku krásu a lesk

 

Zlaté přívěsky mohou mít více barev, nejrozšířenější je žluté zlato klasické barvy a bílé zlato, které je tvořeno vyšším podílem stříbra. To ale nemusí být konečná barva. Smaltováním totiž lze na zlato nanést zcela novou vrstvu, která bude hrát mnoha dalšími barvami a dodá přívěsku lesk. Smalt je totiž, laicky řečeno, barevné sklo, díky kterému lze konečnou podobu zlatého přívěsku zásadně zkrášlit.

 

 

 

Zlatý přívěsek s beruškou září barvami díky smaltovanému povrchu

 

 

Sklo, které vydrží stovky let

 

Pakliže jsme smalt laicky označili za sklo, odbornějším pohledem je popisován jako křemičitá tavenina. Sama o sobě je křehká, jakmile se ovšem na zlato či jiný kov nataví, vytvoří nejen krásnou, ale zároveň i velice odolnou vrstvu, která ve výsledku daný šperk chrání. A chrání jej velmi dlouho, klidně i stovky let, což dobře víme proto, že smalt používaly už starověké dynastie po celém světě, aby před poškozením ochránily nejen šperky a klenoty, ale i docela obyčejné předměty z domácnosti.

 

 

Jak se zlato smaltuje?

 

 

 

Proces smaltování zlatého přívěsku není vůbec jednoduchý. Základem je jak zlato, na které bude smalt nanášen, tak i samotný smalt velice důkladně očistit a zbavit veškerých nečistot. Následně je zlato žhaveno při teplotě 600 až 900 stupňů, načež je na něj nová vrstva nanesena. Do smaltového povrchu pak lze keramickými barvítky třeba i malovat, což je právě u menších zlatých přívěsků velice těžké, a následně se smalt znovu vypálí.

 

 

 

ZZlatý přívěsek housenka má díky smaltování široký úsměv

 

 

Krásná beruška pro nejmenší

 

Závěrem se dostáváme k tomu nejdůležitějšímu: Jak takový smaltovaný přívěsek vypadá? Stačí se podívat do naší kategorie zlatých přívěsků, kde najdete třeba krásnou berušku ze žlutého zlata s krásným smaltovaným povrchem. Anebo stejnou berušku vysmaltovanou na přívěsku ve tvaru zlatého srdíčka. Společně například s housenkou, která má díky smaltování široký a veselý úsměv, jde o krásný přívěsek zejména pro děti!