Zpracování cookies

Náš e-shop a partneři potřebují Váš souhlas s použitím souborů cookies, aby Vám mohli zobrazovat informace týkající se Vašich zájmů.

Odmítnout vše můžete zde.

ZBOŽÍ V AKCI

KONTAKTY

Bohemia CMB,s.r.o.
Hlubočepská 37
Praha 5 152 00
tel: +420 603 892 210
napište nám

ANKETA

Jak se vám tyto stránky líbí?

Velice moc 54% Strašně moc 29% Nemnoho 9% Vůbec 8%

31. 07. 2021 | Materiály

Jak se starat o zlaté šperky

Pozor na pot a chemii, moře naopak pomůže. Jak pečovat o zlaté šperky?

Pravděpodobně už jste někdy tento problém řešili také. Zub času je neúprosný a servítky si nebere ani se zlatými šperky, které přitom mají být ozdobou a pro kosmetické vady na nich prostě není místo. Jak se ale o zlaté řetízky, přívěsky či třeba náušnice starat tak, abychom nejrůznějším druhům poškození předešli či je napravili, než bude pozdě?

 

 

 

Srdce - přívěsek bez kamínku

srdce privesek bez kaminku

Zlatý přívěšek 0,50 g

Kopačka - bez kamínku

kopačka privesek bez kaminku

Zlatý přívěšek 0,60 g

Křížek - přívěsky bez kamínku

křížek zlatý privesek bez kaminku

Zlatý přívěšek 0,45 g

 

 

Zlaté šperky odkládejte. Před sportem i prací

 

Zní to jako banalita, ve skutečnosti jde ale o radu nad zlato. Doslova. Pakliže chcete zlatý přívěsek, řetízek či jiný šperk udržet opravdu zlatý co nejdéle, noste ho jen v pravou chvíli. Platí to obzvlášť v létě, kdy se člověk přirozeně potí. Právě pot totiž urychluje oxidaci povrchu, tedy vznik koroze. Vůbec dobrý vliv na zlatý šperk nemají ani nejrůznější chemické přípravky, proto jej rozhodně odložte před návštěvou bazénu, který je plný chlóru, či třeba před mytím nádobí.

 

 

Péče o přívěšek ze žlutého zlata s barvou

 

 

Takhle zlato neočistíte, naopak!

 

Když jsme zmínili neblahý vliv nejrůznějších chemikálií na zlaté šperky, je důležité dodat jednu věc. Řada lidí se domnívá, že když na svém přívěsku objeví nečistotu, řešením je právě některý ze spolehlivých pomocníků při úklidu domácnosti. Jenže agresivnější typy čistících přípravků působí agresivně i na zlato a také způsobují oxidaci jeho povrchu. Navíc třeba takový písek může povrch zlatého šperku značně poškrábat. A vhodná není chemie ani pro šperky a klenoty s drahými kameny, například zirkony, které jsou součástí mnoha zlatých přívěsků na našem e-shopu. Zirkony mohou působením agresivních látek časem odpadnout.

 

 

Co tedy vlastně na čištění pšerků použít?

 

Doteď jsme vyjmenovali několik věcí, které mohou na vaše zlaté přívěsky a další šperky působit neblaze. Pro co ale sáhnout, když ke znečištění zlata dojde? Naštěstí i na tuto otázku existuje celá řada odpovědí. Například namísto nejrůznějších přípravků sáhněte po obyčejném mýdle, pár kapek smíchejte s vlažnou vodou a šperk potom omyjte. Ve zlatnictvích se také prodávají bavlněné hadříky napuštěné speciálním roztokem. Kromě toho existuje i řada "babských rad", jako třeba cigaretový popel smíchaný s vodou, z čehož vznikne pasta vhodná k vyleštění zlata.

 

 

 

Péče a čištění zlatého řetízku - šperku na krk

 

 

Moře zlatu prospívá!

A na závěr pro vás máme ten nejjednodušší tip, jak se o zlatý přívěsek, řetízek či třeba náušnice postarat. Čas dovolených je tu a vy zajisté před každou návštěvou pláže myslíte na to, abyste si šperky nechali na hotelu. Udělejte pravý opak! Slaná mořská voda totiž zlatu náramně prospívá a přirozeně ho čistí. Jen pozor na písek!