Zpracování cookies

Náš e-shop a partneři potřebují Váš souhlas s použitím souborů cookies, aby Vám mohli zobrazovat informace týkající se Vašich zájmů.

Odmítnout vše můžete zde.

KONTAKTY

Bohemia CMB,s.r.o.
Hlubočepská 37
Praha 5 152 00
tel: +420 603 892 210
napište nám

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

ANKETA

Jak se vám tyto stránky líbí?

Velice moc 54% Strašně moc 29% Nemnoho 9% Vůbec 9%

06. 10. 2021 | Materiály

Zlatý šperk: Jak poznat, že je skutečně zlatý?

Šperky a klenoty, to je dnes nezbytný módní doplněk nejen pro dámy, ale stejně tak i pro pány. Tím nejatraktivnějším materiálem je zcela nepochybně zlato. Jenže se zlatem se pojí i jedno úskalí, a tím je jeho padělání. Historie padělků zlata se datuje prakticky do té samé doby, kdy se lidé začali pravými zlatými šperky zkrášlovat. Jak ale máme rozeznat pravé zlato od toho falešného?

 

 

 

Srdce - přívěsek bez kamínku

srdce privesek bez kaminku

Zlatý přívěšek 0,50 g

Kopačka - bez kamínku

kopačka privesek bez kaminku

Zlatý přívěšek 0,60 g

Křížek - přívěsky bez kamínku

křížek zlatý privesek bez kaminku

Zlatý přívěšek 0,45 g

 

Pravidlo první - puncování

 

Pakliže se chcete ujistit, že je váš zlatý přívěsek, řetízek či třeba prstýnek opravdu vyroben ze zlata, hledejte na něm puncovní značku. Puncování je totiž tím nejstarším a dodnes také nejspolehlivějším způsobem, jak pravost zlata ověřit. Na šperku ze zlata by měl být přítomen státní punc, který je vydáván puncovním úřadem, a kromě toho ještě také ryzostní značka. Ta udává, jak už název napovídá, ryzost daného zlata.

 

 

 

V případě e-shopu Zlatyřetízek.cz je to u zlatých přívěsků, řetízků, náramků či náušnic ryzost 585, která značí čtrnáctikarátové zlato.

 

 

 

Zlatý řetízek Anker je vhodným doplňkem k plesovým šatům

 

Vezměte zlatý šperk k profesionálům

 

Pakliže na svém zlatém přívěsku, řetízku či jiném šperku nenajdete puncovní značku, pak máte v podstatě již jen jedinou možnost, jak zjistit, že je skutečně vyroben ze zlata. Tou možností je vzít daný šperk k profesionálům. Ke spolehlivému určení chemického složení materiálu dnes slouží tzv. spektrometry, tedy přístroje, které přesně zanalyzují a stanoví ryzost daného kovu, a to prakticky okamžitě a bez jakéhokoliv rizika poničení šperku.

 

 

Nejnovější spektrometry dokonce umí detekovat, že je daný šperk pozlacen. Pozlacení znamená, že je šperk vyroben ze slitin zcela jiných kovů, než je zlato, a pouze jeho povrch je upraven tak, aby působil jako skutečné zlato.

 

 

 

Dávejte pozor již ve zlatnictví

 

Jak již bylo zmíněno, na trhu se šperky a klenoty se vyskytuje nespočet padělků, které na první pohled prakticky není možné rozeznat od pravého zlata. Abyste se vyhnuli tomu, že budete muset pravost vašeho módního doplňku zkoumat zpetně, máme pro vás jednoduchou radu.

 

 

Může znít úsměvně, ale je klíčová: Nakupujte pouze u osvědčených zlatníků, kteří na trhu figurují delší dobu. Nejlépe to zjistíte pomocí internetových recenzí.

 

 

Pokud už se octnete přímo v kamenné prodejně, zaměřte se na jeden důležitý detail: Zlatnictví a klenotnictví musí podle českých zákonů vystavovat zlaté šperky odděleně od těch ostatních, třeba i těch stříbrných. Pokud vám tedy zlatník na pult vytáhne plato s přívěsky, řetízky nebo třeba náušnicemi z různých kovů, dávejte si dobrý pozor.

 

 

 

Zlatý přívěsek křížek je vhodným, decentním a symbolickým doplňkem plesových šatů

 

 

Nepleťte si bílé zlato se stříbrem

 

Navzdory výše uvedenému odstavci je ale třeba hlídat si jednu důležitou věc. Na trhu se šperky a klenoty je dnes velice populární bílé zlato, které se dá velmi lehce zaměnit za stříbro. Ačkoliv oba kovy vypadají prakticky stejně, pořád platí, že zlato je v klenotnické hierarchii výše. Bílé zlato je slitinou několika kovů, kromě zlata ze zde vyskytuje především i samotné stříbro, ovšem v menší míře.

 

 

Důvod, proč raději sáhnout po šperku z bílého zlata než po tom stříbrném, je jednoduchý. Stále jde o zlato, které je mnohem odolnějším kovem a nelze jej jednoduše poškrábat či jinak deformovat. Rozdíl mezi bílým zlatem a stříbrem lze poznat stejnou cestou, jakou uvádíme v úvodu článku, tedy že šperk z bílého zlata by měl být vybaven puncovní značkou.